Nenumokite ranka į pilvo pūtimą, tai gali būti kiaušidžių vėžio signalas

NENUMOKITE RANKA Į PILVO PŪTIMĄ, TAI GALI BŪTI KIAUŠIDŽIŲ VĖŽIO SIGNALAS

Nors kur kas dažniau kalbame apie gimdos kaklelio vėžį, pavojingiausia moterų žudike medikai įvardija kiaušidžių vėžį. Tarp moterų ligų Lietuvoje jis – ketvirta pagal dažnumą ir antra pagal mirtingumą moterų onkologinė liga. Apie tai, į ką moterys turėtų atkreipti dėmesį ir kuo galėtų padėti medikai, pasakoja Santaros klinikų Nėštumo patologijos skyriaus vedėja gydytoja akušerė ginekologė doc. dr. Dalia Laužikienė.

Kalbėdama apie labiausiai moteris varginančius susirgimus medikė teigia, kad daugiausia rūpesčio tiek ginekologijos specialistams, tiek ir jų pacientėms kelia onkologiniai susirgimai. Tarp visų onkologinių susirgimų problematiškiausias ir klastingiausias – kiaušidžių vėžys: šios ligos diagnozę Lietuvoje kasmet išgirsta 400–450 moterų. Bėda dar ir tame, jog dažniausiai diagnozuojamos jau pažengusios ligos stadijos.

Skirtingai nei gimdos kaklelio vėžio atveju, kol kas nėra jokių išvystytų kiaušidžių vėžio profilaktikos ar prevencijos programų. „Kiaušidžių vėžio profilaktika yra labai ribota – netgi galime sakyti, kad tokių profilaktinių priemonių apskritai nėra. Vienintelė priemonė – sykį per metus atvykti pasitikrinti sveikatą pas ginekologą. Vis tik, kuo ankščiau nustatomi onkologiniai pakitimai, tuo didesnė tikimybė padėti“, – sako doc. dr. D. Laužikienė.

Pasak gydytojos, profilaktikos priemonių, padedančių užkirsti kelią kiaušidžių vėžiui, taip pat nėra nustatyta. Kiaušidžių vėžio tikrąsias priežastis mokslininkai taip pat vis dar aiškinasi, nors dažniausiai pabrėžiamas genetinis polinkis, kurį lemia specifinės genų mutacijos.

„Lietuvoje taikomi tie patys naujausi gydymo metodai, kaip ir pasaulinėje praktikoje. Moterys turėtų būti atidesnės savo sveikatai, jei žino, kad kuri nors jų giminės moterų sirgo šia liga. Ta pati taisyklė galioja ir padidintą riziką susirgti krūties vėžiu, jei giminėje buvo asmenų, sirgusių šia liga“, – atkreipia dėmesį gydytoja.

Gydytoja ginekologė doc. dr. Dalia Laužikienė pataria, ką daryti ginantis nuo kiaušidžių vėžio:

  1. Sykį per metus apsilankykite pas ginekologą ir pasitikrinkite sveikatą.
  2. Įvertinkite savo reprodukcinės sistemos savybes. Kiaušidžių rizikos veiksniais laikoma: ankstyvos pirmosios mėnesinės (iki 12 metų), vėlyva menopauzė (vyresnėms kaip 50 metų), nevaisingumas, taikytos ovuliacijos stimuliavimo priemonės bei tai, kad moteris niekada negimdė.
  3. Įvertinkite kiaušidžių, krūties vėžio atvejus šeimoje. Moterims, kurių šeimoje artimos giminaitės sirgo krūties ar kiaušidžių vėžiu, patartina atlikti genetinius tyrimus – BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijų testus. Nustatyta, jog paveldimą krūties vėžį sukeliantis genas BRCA1 labai dažnai sukelia ir kiaušidžių vėžį.
  4. Atsiradus naujų, neaiškių sveikatos sutrikimų požymių, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją. Ankstyvų stadijų kiaušidžių vėžys gali pasireikšti skausmu pilvo apačioje, vidurių pūtimu. Jei vėžys išplito iš kiaušidžių, jo požymiai gali būti sutrikęs mėnesinių ciklas, kraujavimas iš makšties po menopauzės, nugaros skausmas, dažnas šlapinimasis, vidurių užkietėjimas, sumažėjęs apetitas, pykinimas, nuovargis, dusulys, pilvo patinimas.

Anot doc. dr. Dalios Laužikienės, Lietuvos moterys vis labiau rūpinasi savo sveikata, o per pastarąjį dešimtmetį pagerėjo ir galimybės suteikti sveikatos priežiūros paslaugas. „Aktyvesnės tampa ir pačios moterys, jas pasiekia vis daugiau informacijos apie įvairius susirgimus, įskaitant ir kiaušidžių vėžį“, – pastebi gydytoja.

 

 Šaltinis: Santaros žinios