Mikroorganizmų išskiriami toksinai

Toksinai (gr. toxikon – nuodai) – nuodingos medžiagos, randamos kai kuriuose organizmuose (grybuose, bakterijose, augaluose, gyvūnuose)

Bakteriniai toksinai – specifinės medžiagos, išskiriamos įvairių rūšių bakterijų, žalojantys šeimininką, ir pasižyminčios skirtingomis ypatybėmis, struktūra, veikimo mechanizmais, sukelia skirtingus pažeidimus ar infekcijas.

Paprastai bakteriniai toksinai yra stipriausi žmones veikiantys nuodai, išlaikantys savo toksiškumą net labai praskiestuose jų tirpaluose. Stipriausių bakterinių toksinų letalinis poveikis gali būti lyginamas su strichnino ar gyvačių nuodų toksiškumu

Toksinus galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas:

egzotoksinus ir endotoksinus. 

Egzotoksinai – tai tirpūs, termolabilūs (jautrūs šilumai) baltyminiai produktai paprastai išskiriami į aplinką patogenui augant.(Staphylococcus Aureus)

Endotoksinai, yra susieti su bakterija ir išsiskiria tik kai mikroorganizmas žūva. Endotoksinai yra: termostabilūs, toksiški tik didelėmis dozėmis, pirogeniški (gali sukelti karščiavimą), gali sukelti šoką.(Tuberkuliozes sukėlėjai gamina endotoksinus)

Toksinai gali patys sukelti ligą, netgi nesant mikroorganizmų, kurie juos išskyrė