0

Alergija

Alergija yra perdėtas žmogaus apsauginės sistemos atsakas į apskritai žmogui nekenksmingas medžiagas t. y. alergenus: žiedadulkes, namų dulkes, maisto produktus, naminius gyvūnėlius, vaistus ir kt.

Alergija gali pasireikšti įvairiais simptomais – čiaudėjimu, odos išbėrimais, niežėjimu, sloga, viduriavimu, vidurių pūtimu ar užkietėjimais ir net sąmonės netekimu ir anafilaksine reakcija.

Situacija 

Pora vaikščiojo po parduotuve, apžiūrinėjo įvairius daiktus. Parduotuvėje vyko įvairių naujų maisto produktų degustacijos. Vyras jomis susidomėjo ir paragavo. Praėjus kelioms minutėms staiga vyras pradeda garsiai ir švilpiančiai kvėpuoti, pasirodo paragautame produkte buvo riešutų pėdsakų, o jis yra alergiškas riešutams.

Produktai dažniausia sukeliantys alerginę reakciją:

  • Kiaušiniai
  • Riešutai
  • Šokoladas
  • Vaistai
  • Lateksas
  • Vabzdžių nuodai, ypač bičių

Požymiai rodantys Alerginę reakciją

Alerginė reakcija gali būti lengva arba sunki kai vystosi viršutinių, ir apatinių kvėpavimo takų obstrukcija, sukelianti didelį kvėpavimo nepakankamumą, nuo kurio nukentėjusysis miršta. Šiuo atveju vyrui sunku kvėpuoti, jam vystosi sunki alerginė reakcija – anafilaksija.

Pirmieji ligos požymiai dažniausiai atsiranda praėjus kelioms sekundėms arba minutėms po sąlyčio su alergenu (pvz., vabzdžio įgėlimo), tačiau gali atsirasti ir vėliau (per keletą valandų). Kartais atrodanti lengva alerginė reakcija labai greitai gali pereiti į anafilaksinę reakciją.

Alerginė reakcija:

Įsimenam:

Pirmosios medicinos pagalba

 • Nepanikuokite, nuraminkite nukentėjusįjį, padėti jam susirasti tinkamų vaistų.
 • Pašalinkite kontaktą su anafilaksiją sukėlusiu veiksniu. Nukentėjusįjį, kuriam alerginę reakciją sukėlė ore esantis alergenas (pvz., dezinfekcijos medžiagos, dūmai), išvesti į gryną orą. Jei alerginė reakcija prasidėjo įgėlus vabzdžiui, vesti nukentėjusįjį reikia vesti į patalpą, siekiant apsaugoti nuo pakartotinio įgėlimo.
 • Įvertinkite nukentėjusiojo būklę, širdies veiklą, kraujotaką, kvėpavimą, sąmonę, odą.
 • Kvieskite pagalbą numeriais 112.
 • Suleiskite adrenaliną.
 • Paguldykite arba pasodinkite nukentėjusįjį į patogią padėtį.
 • Jei žmogus prarado sąmonę ir nekvėpuoja pradėkite gaivinimą.

 

Kai pasireiškia stipri alerginė reakcija turime kuo greičiau suleisti specialiai paruošto vaisto – adrenalino (epinefrino) (EpiPen automatinis švirkštas)

Kas yra adrenalinas

Adrenalinas (epinefrinas) – vienintelis vaistas, kuris gali išgelbėti gyvybę anafilaksijos metu. Jis tiesiogiai veikia kardiovaskulinę sistemą (širdį ir kraujagysles) bei kvėpavimo sistemą (plaučius), greitai sutraukdamas kraujagysles, atpalaiduodamas plaučių raumenis, kad palengvėtų kvėpavimas, sumažindamas tinimą ir stimuliuodamas širdies plakimą. Adrenalinas gali būti ampulėse arba paruoštas iškart panaudoti – automatinuose švirkštuose (EpiPen). Žmonės kurie žino, kad yra alergiški turėtų nuolatos su savimi turėti adrenalino švirkštą.

Tipai

 • Epipen  gali būti skirtas vaikams ir suaugusiems.
 • Visuomet reiktų naudoti tinkamą dozuotę vaisto.
 • Suaugusiesiems, paaugliams ir vaikams, kurių kūno svoris yra didesnis kaip 30 kg, yra skirtas Epipen automatinis injektorius, kuriame yra 300 mikrogramų adrenalino vienoje dozėje. Geltona pakuotė.
 • Įprastinė dozė vaikui (15–30 kg svorio) alerginių skubių atvejų gydymui yra 150 mikrogramų adrenalino vartoti į raumenis. Žalia pakuotė.

EpiPen švirkšto panaudojimo žingsniai

 • Žmonės kurie yra alergiški, paprastai žino kaip naudotis automatiniu švirkštu. Reikėtų padėti jiems rasti švirkštą.
 • Jei jums reikia padėti susileisti vaistus, tuomet laikykite automatinį injektorių ties viduriu, niekada nelaikykite ties galais. Niekada nedėkite nykščių, pirštų ar rankų ant oranžinio antgalio. Iš oranžinio antgalio išlenda adata. NENUIMKITE mėlyno apsauginio dangtelio, kol nesate pasiruošę vartoti vaisto. Vaistus galite leisti per drabužius.
 1. Nuimkite apsauginį mėlyną dangtelį.
 2. Per 10 cm tvirtai įsmeigkite autoejktorių į išorinę šlaunies pusę tarp kelio ir klubo. Negalima vaisto švirkšti į sėdmenis.
 3. Palaikyti apie 10 sekundžių ir ištraukite.
 4. Ištraukus Epipen automatinį injektorių (oranžinis adatos dangtelis pailgės tam, kad būtų uždengta adata).
 5. 10 sekundžių pamasažuokite dūrio vietą.
 6. Negalima palikti vieno nukentėjusiojo, būkite su juo, kol atvyks pagalba.
 7. Pavartojus Epipen, visuomet nedelsiant  turi būti suteikta medicininė pagalba. Paskambinkite telefonu 112 ir išsikvieskite greitąją pagalbą, pasakykite, kad prasidėjo anafilaksinis šokas, netgi tuomet, kai atrodo, kad simptomai susilpnėjo.
 8. Užrašykite injekcijos laiką.
 9. Jeigu per 5–15 minučių simptomai nepalengvėjo arba pasunkėjo, po pirmos Epipen injekcijos gali tekti sušvirkšti ir antrąją dozę.

Išvados

 • Alerginė reakcija gali būti lengva tačiau per kelias minutes ji gali pereiti į sunkią formą  ir prasidėti  anafilaksinis šokas. Šiuo atveju laiku nesuteikus tinkamos pagalbos, nukentėjusįjį gali ištikti mirtis nuo kvėpavimo arba kraujotakos nepakankamumo.
 • Lengva alerginė reakcija pasireiškia: užgulta nosimi, čiaudėjimu, raudoniu ar niežuliu aplink akis ar kitose vietose pasireiškiantis odos niežulys, atsiranda įvairaus tipo odos bėrimas.
 • Kai yra sunki alerginė reakcija: atsiranda apsunkintas, garsus kvėpavimas, veido ar liežuvio tinimas, šoko simptomai, jie gali vystytis labai greitai per kelias minutes arba per kelias valandas.
 • Adrenalinas (epinefrinas) – vienintelis vaistas, kuris gali išgelbėti gyvybę anafilaksijos metu.
 • EpiPen – priemonė, kurią dažniausiai turi nukentėjusieji, jei jiems anksčiau buvo kilusi anafilaksinė reakcija. Tai specialus, naudoti paruoštas švirkštas, kuriame yra viena adrenalino (epinefrino) dozė. Pastebėjus alerginei reakcijai būdingą dilgėlinį išbėrimą ir atsiradus kvėpavimo ir (ar) kraujotakos nepakankamumo požymių, ją reikėtų suleisti į raumenis.

Įsimenam: Greitąją medicinos pagalbą reikia kviesti visada, jei alerginė reakcija sukėlė sunkesnį kvėpavimą, sutriko kraujotaka arba stipriai išbėrė. Kadangi Epipen yra skirtas tik skubiai pagalbai, Jūs privalote visada kreiptis į gydytojus nedelsiant po Epipen pavartojimo.  Reikalingas atidus anafilaksijos epizodo stebėjimas ir tolesnis gydymas ligoninėje, jei jo prireiks. Tai reikalinga dėl to, kad anafilaksinė reakcija, praėjus tam tikram laikui, gali pasikartoti.

Kai kurie asmenys, kurie yra alergiški gali nešioti tai rodančius atributus.