Situacija
Jūs su kolega išeinate pasivaikščioti, beeinat šalia parkelio matote vyriškis pjauna žolę. Staiga jis išmeta trimerį ir nukrenta. Jūs prisimenate kaip mokėtės teikti pagalbą ir skubate į pagalbą.
Kaip turite nukentėjusiajam suteikti pirmąją pagalbą?
Nustatom problemą
Jūs pirmiausia pribėgęs prie nukentėjusiojo išjungiate ir patraukiate trimerį, nes jo peilis gali sužeisti jus ir nukentėjusįjį.
- Tuomet kuo skubiau patikrinate nukentėjusiojo sąmonę. Tai darote bandydami garsiai paklausti kas nutiko ir tuo pat metų patapšnojate nukentėjusiajam per pečius.
- Šiuo atveju jis nejuda ir nerodo kitų sąmonės ženklų.
- Jūs kuo skubiau kviečiate pagalbą skambindami numeriais 112.
Prieš teikiant pirmąją pagalbą Jūs turite nustatyti įvykio priežastį.
Tam Jūs atliekate tam tikrus veiksmus:
- Iš pradžių turite greitai atpažinti kritinę būklę, todėl pirmiausia vertinkite sąmonę. Šiuo atveju nukentėjusysis yra nesąmoningas tuomet kuo skubiau tikrinam kvėpavimą.
- Jei nukentėjusysis kvėpuoja normaliai, tai reiškia, kad galite tęsti tolesnę apžiūrą ir ieškoti įvykio/traumos priežasties: ar nematote išorinio kraujavimo, lūžių, nudegimo, įkandimo žymių.
- Taip pat pažiūrite ar asmuo neturi apyrankės ar pakabuko rodančio, kad jis serga kokia nors liga.
Kodėl svarbu pradėti pradinį gaivinimą?
Klinikinės mirties metu nutrūksta organizmo kraujotaka. Organizmo audiniams pradeda trūkti deguonies. Jautriausios deguonies trūkumui yra smegenų ląstelės, kurios po 5 minučių žūva. Pradinis gaivinimas atkuria gyvybiškai svarbių organų (širdies ir smegenų) kraujotaką ir šių organų ląstelės ilgiau išlieka gyvybingos. Pradinis gaivinimas leidžia sulaukti specializuotos pagalbos ir didina tikimybę atkurti gyvybines organizmo funkcijas: kvėpavimą, kraujotaką ir smegenų veiklą.
Šiuolaikinis pradinis gaivinimas remiasi DRS (angl. danger, response, send), ABCD principu(angl. airway, breath, circulation, defibrillation):
„D” – Prieš prisiartindami prie nelaimės vietos, įvertinkite pavojų sau, nukentėjusiajam ir šalia esantiems žmonėms.
„R” – Įvertinkite sąmonę.
„S” – Ką nors siųskite arba patys kvieskite pagalba numeriais 112
„A“ – atvirų kvėpavimo takų užtikrinimas.
„B“ – kvėpavimo įvertinimas ir užtikrinimas atliekant dirbtinius įpūtimus.
„C“ – kraujotakos įvertinimas ir užtikrinimas atliekant krūtinės paspaudimus.
„D“ – ankstyva defibriliacija.
Pradinė nukentėjusiojo padėtis
- Jei galima, įvykio vietoje nukentėjusiojo nejudinkite.
- Jei nukentėjusysis guli veidu žemyn ir yra nesąmoningas arba yra sąmoningas, tačiau jam sunku kvėpuoti, nepavyksta sustabdyti išorinio kraujavimo, paguldykite jį veidu aukštyn, kad galima būtų apžiūrėti ir suteikti pagalbą.
- Jei įtariate, kad stuburas sužalotas ir reikia atversti nukentėjusįjį ant nugaros, verskite jį taip, kad galva, kaklas ir visas stuburas būtų vienoje tiesėje. Tai geriausia daryti kai yra kam padėti.
- Jei nukentėjusysis sąmoningas, kalba artikuliuota bei manote, kad stuburas nepažeistas, leiskite jam pačiam surasti patogią padėtį arba padėkite ją surasti.
! Neduokite vaistų nesąmoningams žmogui
Galutinė nukentėjusiojo padėtis
Padėties parinkimas priklauso nuo paciento sąmonės, pagrindinio sveikatos sutrikimo, lemiančio nukentėjusiojo būklę. Sąmoningas nukentėjusysis dažniausiai pasirenka patogią padėtį, tačiau kartais tai padaryti jam reikia padėti.
Jei nukentėjusysis nesąmoningas
- Jei kvėpavimo takai atviri ir nukentėjusysis kvėpuoja, guldykite jį į stabilią šoninę padėtį.
- Jei įtariate, kad stuburas sužalotas, geriausia nukentėjusiojo nejudinti.
- Jei asmuo kvėpuoja tačiau dūsta dėl padidėjusio seilėtekio ar vėmimo arba esate vienas ir turite palikti jį, kad galėtumėte iškviesti pagalbą, paguldykite nukentėjusįjį į stabilią šoninę padėtį.
Nukentėjusysis sąmoningas
Geriausia nukentėjusiojo padėtis ištikus šokui
- Kojos pakeliamos aukščiau širdies lygio, iš jų į centrinę kraujotaką bei širdį patenka daugiau kraujo. Jei kojų kaulai lūžę, pirmiausia juos įtverkite, tik po to galūnes šiek tiek pakelkite.
Geriausia nukentėjusiojo padėtis pasireiškus dusuliui
- Tokiais atvejais nukentėjusysis geriau jaučiasi pusiau sėdimoje padėtyje.
Nukentėjusiojo padėtis, jei ištiko galvos trauma, bet stuburas nepažeistas
- Nukentėjusiojo galvą šiek tiek pakelkite, kad pagerėtų veninio kraujo nutekėjimas iš galvos ir sumažėtų galvospūdis.
Prisimenam esminius dalykus: