MECHANINIS, CHEMINIS IR KOMBINUOTAS PATALPŲ, BALDŲ VALYMAS
- Mechaninis valymas toksai, kai nešvarumai šalinami mechaniškai, naudojant dulkių siurblį, šluotą, kitus valymo įrankius, inventorių. Sausam valymui patartina naudoti šluotą su audiniu, kuris turi mikrofazių.
- Cheminis valymas – toks valymo būdas, kai nešvarumai šalinami naudojant chemines valymo priemones – valiklius, ploviklius, šveitiklius ir pan. Cheminis valymas pagal švaros lygį yra: higieniškas, dezinfekuojantis, sterilus.
- Kombinuotas valymas – kai valoma mechaninėmis priemonėmis ir cheminėmis priemonėmis.
Nešvarumų šalinimas nuo įvairių paviršių vadinamas valymu. Valymas tai: plovimas, šluostymas, šlavimas, siurbimas, poliravimas, dezinfekavimas, blizginimas.
Valymui svarbūs rodikliai yra: valymo temperatūra, cheminės priemonės, mechaninės valymo priemonės, valymo trukmė.
Valymo būdai gali būti:
- sausas (dulkių siurbimas, šlavimas, poliravimas) ir
- šlapias (plovimas šlapia šluoste).
Kiliminės dangos priežiūra
- Prevencinė priežiūra
- Dėmių valymas
Dėmes iš kiliminės dangos reikia šalinti iškart joms tik atsiradus. Kuo ilgiau dėmė liks nevaloma, tuo sunkiau ją bus išvalyti arba išvis nepavyks to padaryti. Svarbu nustatyti dėmės kilmę, nes tada galima panaudoti labiausiai tinkamą dėmių šalinimo priemonę. Dėmė turi būti valoma iš kraštų dėmės centro link. Kiek įmanoma daugiau skysčio turi būti pašalinama šaukštu, mentele ar kitu įrankiu.
Nusausinkite popieriniu rankšluosčiu netrindami, bet spausdami suteptą plotą. Naudokite dėmių valiklį. Naudokite tik žinomą ir patikimą valiklį, nes kai kurie valikliai palieka ant išvalytos kiliminės dangos lipnius likučius, prie kurių ateityje kaupsis ir lips nešvarumai. Prieš naudodami valiklį patikrinkite nematomoje vietoje, ar jis nekeičia dangos spalvos ar ant šluostės nepalieka dažų.
Dėmių valiklį pilkite ant šluostės, o ne tiesiogiai ant kiliminės dangos. Naudokite valiklį mažais kiekiais ir nuolatos sausinkite. (Per didelis valiklio kiekis gali įsigerti į antrinį pagrindą ir jį pažeisti.) Tuomet suteptą vietą pervalykite tirpalu, pagamintu sumaišius 1 litrą vandens ir šaukštu valiklio. Po to pervalykite švariu vandeniu. Nusausinkite spausdami švarų, nedažytą rankšluostį. Visada vadovaukitės valiklio gamintojo instrukcijomis.
Priežiūros programa
Kiliminė danga pasižymi ilgaamžiškumu ir priežiūros paprastumu, bet paprasčiausių priežiūros taisyklių nesilaikymas gali labai sutrumpinti kiliminės dangos naudojimo laiką.
Kasdienė priežiūra: apie 85% purvo yra sausos konsistencijos. Todėl kasdienis kiliminės dangos siurbimas yra būtinas norint pašalinti dulkes nuo dangos. Rekomenduojama dangą siurbti tiek išilgai tiek skersai patalpos. Vietos aplink baldų kojeles turėtų būti prižiūrimos labiau, nes ten purvas linkęs labiau kauptis. Kirptos kilpos kiliminei dangai naudokite šepetinį antgalį. Šepetys iškelia į paviršių net giliuose dangos sluoksniuose esantį purvą. Kilpinei dangai naudokite tik paprastą antgalį.
Užpurškiamos valymo priemonės
Šis valymo metodas yra sąlyginai pigus ir efektyvus būdas atstatyti kiliminės dangos išvaizdą. Šis metodas itin tinka intensyviai naudojamose patalpose. Išsiurbta danga užpurškiama valymo priemone ir valoma cilindriniu tipo valymo mašina. Valymo metu purvas yra ištraukiamas iš pluošto ir paverčiamas suspensija, kuriai reikia lesti gerai išdžiūti, vėliau ji išsiurbiama.
Naudojant valymo šampūną, pirmiausia patalpą kruopščiai išsiurbkite, valydami kiliminę dangą neleiskite jai per daug sudrėkti, nes taip galite pažeisti pluošto ir pagrindo struktūrą. Leiskite dangai gerai pernakt išdžiūti, o tada vėl išsiurbkite. Ypatingai svarbu pasirinkti tinkamą šampūną valant vilnonę kiliminę dangą.
Sauso valymo milteliai
Milteliai tolygiai mašina ar rankomis išberiami ant išsiurbtos kiliminės dangos. Minkštu šepečiu įtrinkite, palikite kuriam laikui sugerti purvą, o po to dulkių siurbliu išsiurbkite. Nebūtina išsiurbti visų miltelių, likę milteliai gali sumažinti tolimesnį dangos susitepimą. Visada vadovaukitės gamintojo instrukcija. Sauso valymo milteliai yra lengviausias būdas atnaujinti kiliminę dangą, nes mažiau deformuojama pati dangos struktūra, o patalpa galima pradėti naudotis daug greičiau. Nenaudokite sauso valymo miltelių vilnonėms (80/20), taip pat ir aukšto plauko kiliminėms dangoms.
Drėgnas valymas
Prieš valant kiliminę dangą pirmiausia patartina išvalyti žymias dėmes tam skirtu valikliu. Jei reikia, valant kiliminę dangą drėgno valymo siurbliu naudokite karštą (60-65°C) vandenį. Vaikščiojimo zonas, suteptas vietas valykite kelis kartus. Venkite perdrėkinimo. Valykite tiesiomis linijomis kur tai padaryti yra įmanoma. Stenkitės, kad valymo juostos persidengtų bent 1/3 siurblio antgalio, nes purvas linkęs koncentruotis antgalio kraštuose. Tai ypatingai svarbu intensyvaus judėjimo vietose. Iškart po drėgno valymo, persiurbkite dangą dar kartą, bet nenaudokite vandens. Taip danga greičiau išdžius ir bus mažiau pažeista. Leiskite dangai pilnai išdžiūti prieš pradėdami naudotis patalpa.
Keraminių plytelių valymas ir priežiūra
Keraminių plytelių danga pasižymi puikiomis valymo ir higieninėmis charakteristikomis, kadangi skirtingai nuo daugelio kitų dangų lengvai išvaloma esančiomis prekyboje universaliomis valymo priemonėmis ir vandeniu.
Kasdieninis valymas
Kasdieniniam keraminių plytelių valymui tinka universalios plytelių priežiūros priemonės, vadovaujantis jų gamintojo instrukcijomis ir atsižvelgiant į plytelių užterštumą bei panaudojant rankinę arba mechaninę plytelių valymo įrangą.
Dėmių valymas
Neišvalius dėmių universaliomis plytelių priežiūros priemonėmis, dėmėms pašalinti naudojami valikliai priklausomai nuo dėmės kilmės. Organinės kilmės dėmėms (vynas, kava, Coca-Cola, aliejus, kraujas ir pan.) naudojamas koncentruotas baliklis (HClO4Na), vadovaujantis valiklio gamintojo instrukcijomis. Dažams, dervoms pašalinti naudojami specialūs tirpikliai kaip acetonas, dažų nuėmėjas.
Plytelėms valyti kategoriškai netinkama Hidrofluorido rūgštis (HF) ar kitos priemonės, turinčios savo sudėtyje šios rūgšties.
Maišytuvų, dušo galvučių valymas ir priežiūra
Šiuolaikiniai maišytuvai voniai ir virtuvei, dušo produktai turi įvairius paviršių padengimus. Tam, kad būtų išvengta nesusipratimų ir prekių pažeidimų, klientas, nusipirkęs bet kurios firmos produkciją, privalo vadovautis montavimo ir produktų valymo instrukcijomis, esančiomis kiekvieno produkto dėžutėje.
Valymo rekomendacijos
Būtina laikytis gamintojo nustatytų valymo instrukcijų, atkreipiant dėmesį į šiuos dalykus:
- Valyti prietaisus pagal poreikį. Reguliarus paviršiaus valymas neleidžia kauptis kalkių nuosėdoms.
- Valymo priemonės dozavimas ir valymo trukmė turi atitikti tos priemonės naudojimo instrukcijos reikalavimus. Ilgesnis nenuplautos valymo priemonės laikymas gali pažeisti paviršių.
- Naudojant purškiamus valiklius, draudžiama purkšti valymo priemonę iškart ant valomo paviršiaus. Pirmiausia reikia purkšti ant audinio ar kempinės, kuria valote, nes kitaip lašai gali patekti į plyšius ir tarpus, sugadindami maišytuvą ar dušo galvutę.
- Iš karto po produkto nuvalymo būtina jį kruopščiai nuplauti dideliu kiekiu švaraus vandens, kad neliktų jokių valymo priemonės likučių, kurie gali pažeisti paviršių.
Valymo priemonės
Įvairių apkalkėjimų ir nešvarumų kokybiškam pašalinimui reikalinga tam tikros rūgšties koncentracijos priemonė. Maišytuvų valymui būtina naudoti tik tam skirtas priemones, nes didesnės koncentracijos priemonė gali pažeisti paviršių!!!
Valant vandens maišytuvus ir dušo galvutes, būtina atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų:
- Chromuoto paviršiaus valymui naudoti tik patikimas ir patikrintas nukalkinimo priemones, skirtas tik chromuotų paviršių valymui. Visos kitos cheminės priemonės yra netinkamos valymui!
- Draudžiama paviršių valyti valikliais, kurių sudėtyje yra: druskos, skruzdžių, acto ar fosforo rūgšties, o taip pat visų rūšių preparatais, skirtais keraminiams paviršiams (ypač klozetams) šveisti.
- Draudžiama naudoti priemones, skirtas balinimui, kurių sudėtyje yra chloro.
- Draudžiama naudoti indų plovimo priemones.
- Draudžiama naudoti sumaišytas skirtingas valymo priemones.
- Draudžiama naudoti abrazyvinio veikimo valymo priemones, tokias kaip šveitimo milteliai, abrazyvinės kempinės ar kempinės su mikropluošto audiniu.
Svarbūs nurodymai
Tokios higieninės priemonės kaip skystas muilas, šampūnas, dušo želė gali pažeisti produktų paviršių. Todėl po dušo panaudojimo būtina kruopščiai nuplauti visus šiuos likučius. Jei paviršius jau yra pažeistas, šios priemonės dar labiau pažeidžia paviršių.
ODINIAI BALDAI
Oda skirstoma į kelias pagrindines kategorijas, kurios skiriasi odos apdorojimo būdais, kuris odos sluoksnis naudojamas ir žinoma kaina. Kiekvienas odų gamintojas išskiria odų kategorijas pagal savo klasifikaciją.
Aukščiausios kategorijos oda – šiai kategorijai priskiriama oda išgaunama iš viršutinio odos sluoksnio, tai natūraliausia, aukščiausios kokybės ir brangiausia odos kategorija. Oda turi natūralų raštą, minkšta ir elastinga, ji atspariausia natūraliam nusidėvėjimui.
Vidutinės kategorijos oda – šios kategorijos oda yra apdorojama keliais būdais. Oda špakliuojama, šlifuojama ir specialiai apdorojama ar įspaudžiamas raštas.
Žemesnės kategorijos oda – šiai kategorijai priklauso oda išgauta ją skeliant ir naudojamas apatinis odos sluoksnis. Ji apdorojama įvairiais būdais ir neturi natūralaus rašto. Šios kategorijos oda labiau įsisavina dažiklius, pigmentus, vašką ar aliejų.
Dažniausiai baldų gamyboje naudojama tik vienos kategorijos oda, tačiau klientui pageidaujant galima naudoti 2 rūšių odas.
Odos priežiūra: Oda yra higroskopinė kapiliarinė porėta medžiaga, lengvai sugerianti ir atiduodanti drėgmę. Drėgmės kiekis odoje turi būti apie 10-15 proc., tokį lygį nesunku palaikyti, jei patalpos santykinė drėgmė yra 65-70 proc. Jei santykinis drėgnumas mažesnis, oda pradeda atidavinėti drėgmę, o tai lemia greitesnį odos išdžiuvimą, ji pasidaro trapi, gali pradėti byrėti dažikliai.
Odinius baldus 2 kartus ar bent kartą per metus reiktų sutepti specialia priemone. Tam geriausiai tiktų stearino tepalu suvilgyta kempinė.
Dulkių ir purvo valymui naudojama paprasta flanelinė šluostė, kiek sudrėkinta paprastu vandeniu. Jei purvo iškart pašalint nepavyksta, galima naudoti silpną muilo tirpalą (muilas turi būti neutralus). Įvairios organinės riebalinės dėmės odai nebaisios. Jokiu būdu odai valyti nenaudokite tirpiklių, spirito, acetono, muilo ir skalbimo miltelių. Valymui naudokite odos valymui skirtą kremą.
Odą reiktų reguliariai nušluostyti minkštu drėgnu audiniu. Odinius baldus reiktų reguliariai nusiurbti dulkių siurbliu. Jei ant odinio baldo pateko skysčių, niekada nelaukite, kol oda išdžius pati. Drėgmės perteklių tuoj pat nušluostykite sausu audiniu arba kempine. Jei būtina, dėmes galima pratrinti drėgna servetėle, sudrėkinta silpname muilo tirpale, o vėliau išdžiovinti sausu vilnoniu audiniu. Jei ant odos pateko augalinės ar gyvulinės kilmės riebalų, dėmę tiesiog nuvalykite sausu audiniu ir kuriam laikui palikite.
Jokiu būdu nenaudokite vandens arba valiklių. Niekada odos valymui nenaudokite agresyvių substancijų – dėmių valiklių, valančių tirpiklių, baldų lako, terpentino, tepalų, abrazyvinių valiklių, cheminių tirpiklių. Naudokite specialiai odos valymui skirtas priemones. Neskalbkite odinių baldų apmušalų.
Eko-odų valymo instrukcija
Purvas, dulkės ir kiti nešvarumai ilgą laiką negali būti paliekami ant baldo paviršiaus, medžiagą būtina valyti reguliariai švelnios priemonės tirpalu (muilo, šampūno) šiltu vandeniu, naudojant minkštą kempinę, išvalius tirpalu, vandenyje sudrėkintu minkštu skudurėliu perbraukite baldą, kad neliktų valymo priemonės. Tada perbraukite baldo paviršių minkštu sausu skudurėliu. Esant sunkiems nešvarumams (lūpdažio, rašiklio žymės) valymui gali būti naudojamas 25% (maksimum 40%) etilalkoholio tirpalas.
Draudžiama: Naudoti vaškus, purškiklius, stiprias valymo priemones, tirpiklius ir priemones, turinčias tirpiklių sudėtyje, taip pat priemones, skirtas natūralios odos valymui, plauti vandenyje, lyginti.
Gobelenų, floko ir šenilo valymo instrukcija
Prieš pradėdami valyti audinį, atidžiai perskaitykite jo etiketę. Valymo priemonę iš pradžių išbandykite kokioje nors nematomoje apmušalo vietoje. Jei valymo priemonė nepakeičia audinio spalvos, vadinasi, galite drąsiai ją naudoti. Saugokite audinį nuo mechaninių pažeidimų, sutepimo įvairias chemikalais ir kitais skysčiais. Įprastam valymui naudokite dulkių siurblį arba šepetį. Tirpstančios vandenyje dėmės valomos šiltu šampūno ir vandens tirpalu, skirtu minkštų baldų valymui. Jeigu išdžiovinus dėmės neišnyko, rekomenduojama papildomai valyti dėmių valikliu. Netirpstančios vandenyje dėmės valomos įprastu dėmių valikliu. Dėmės reikia valyti atsargiais judesiais sukant ratu. Išvalytą vietą reikia išdžiovinti. Lygintuvą naudoti draudžiama. Cheminis valymas-leidžiamas, skalbimas-nerekomenduojamas.
Perspėjimas: Vandens pagrindu pagaminti arba dezinfekuojantys valikliai gali būti audinio susitraukimo priežastis.
Metalinių baldų ir apdailos valymo instrukcija
Metalo paviršiams valyti nenaudokite kietų abrazyviųjų priemonių. Pažeistą paviršių nedelsdami nupoliruokite, taip apsaugosite nuo korozijos po juo esančius metalo sluoksnius. Valykite dulkes. Chromuotus ar nerūdijančio plieno paviršius valykite tik specialiomis tam pritaikytomis valymo priemonėmis. Ilgalaikis metalo apdailos baldų laikymas drėgnoje aplinkoje gali sukelti koroziją. Kambario baldų nerekomenduojama naudoti lauke.
Stiklinių baldų ir apdailos valymo instrukcija
Dulkės valomos minkšta sausa šluoste. Valykite tik žinomų gamintojų valikliais, vadovaudamiesi ant pakuočių pateiktomis instrukcijomis. Stiklo valiklių nepurkškite ant kitų paviršių ar matinio stiklo. Matinio stiklo reikmenis atsukite matine puse žemyn. Saugokite, kad ant matinio stiklo paviršiaus nepatektų riebalų ar kitų nešvarumų – gali likti sunkiai išvalomų dėmių.
Pintų baldų valymo instrukcija
Dulkes nuo pintų baldų reikia valyti minkštu šepetėliu arba siurbti dulkių siurbliu. Jokiu būdu negalima naudoti cheminių ir abrazyvinių (braižančių) plovimo priemonių; Baldams kenkia per daug sausas oras ir tiesioginiai saulės spinduliai, nuo kurių baldai pradeda trūkinėti ir lūžinėti. Jei norite to išvengti, baldus reguliariai valykite drėgna, bet ne šlapia kempinėle ir padenkite plonu skysto baldų vaško sluoksniu. Sintetiniai pinti baldai gana lengvai pažeidžiami. Pakanka nutraukti juostą vienoje vietoje, ir daiktas pradeda retėti, o laikui bėgant gali ir visai iširti.
Sintetinės apdailos valymo instrukcija
Sintetinės apdailos pavyzdžiai: melamino ir vinilo paviršiai. Tokius paviršius būtina valyti kartą per savaitę drėgna šluoste. Įsigėrusias dėmes pašalinsite šiltu vandeniu su muilu ir švaria šluoste. Išvalius dėmę, paviršių būtina sausai nušluostyti. Nevalykite braižančiomis šluostėmis ar valikliais, kurių sudėtyje yra abrazyviųjų dalelių. Nenaudokite medienai skirtų poliravimo ar blizginimo priemonių.
Plastiko baldų ir apdailos valymo instrukcija
Tokius paviršius būtina valyti drėgna šluoste. Paviršių būtina sausai nušluostyti. Nevalykite braižančiomis šluostėmis ar valikliais, kurių sudėtyje yra abrazyviųjų dalelių. Nenaudokite medienai skirtų poliravimo ar blizginimo priemonių.
Medžio plokštės baldų valymo instrukcija
Tokius paviršius būtina valyti drėgna šluoste. Paviršių būtina sausai nušluostyti. Nevalykite braižančiomis šluostėmis ar valikliais, kurių sudėtyje yra abrazyviųjų dalelių. Nenaudokite medienai skirtų poliravimo ar blizginimo priemonių.
Marmurinių ir akmeninių paviršių valymo instrukcija
Marmuras yra akmuo, tačiau su juo elgtis reikia atsargiai – marmuras porėtas, todėl ant jo lengvai susidaro dėmės. Taip pat atsiminkite, kad rūgštis (citrinų sultys, alkoholis, gazuoti gėrimai) pažeidžia marmuro paviršių, kadangi jo prigimtis šarminė. Nenaudokite abrazyvinių valiklių. Po indais, šviestuvais ir kitais ant marmuro paviršiaus statomais daiktais, galinčiais jį subraižyti, naudokite minkštus padėkliukus.
Medžio baldų ir apdailos valymo instrukcija
Pagrindinė medinių baldų priežiūros priemonė yra dulkių valymas švaria minkšta šluoste. Ant šluostės (ne tiesiai ant baldų) užpilkite šiek tiek baldų poliravimo skysčio ir valykite, laikydamiesi gamintojų nurodymų.
Ant medinių baldų statydami gėrimus, kambarinius augalus ir pan., visuomet naudokite tam skirtus medžiaginius padėklus ar lėkšteles, kadangi skysčiui patekus ant baldų paviršiaus atsiras dėmių, o po ilgesnio laiko medžio apdaila gali atšokti. Medinių baldų paviršių neigiamai veikia tiesioginiai saulės spinduliai – medis išblunka, skyla.
Staltiesės ar kamštinio medžio padėklai saugo baldus, tačiau nepamirškite laikas nuo laiko šių apdangalų nuimti ir patikrinti, ar po jais nesislepia nepastebėtos išpiltų ir susigėrusių skysčių dėmės ar dalelės galinčios pažeisti baldų paviršių.
Čiužiniai
Nuolatinis valymas dulkių siurbliu neleis kauptis dulkėms. Čiužino dangalas apsaugo nuo dėmių. Jei čiužinį vis apversite, kaip nurodyta su garantija pateikiamoje gamintojo instrukcijoje, prailginsite gaminio naudojimo laiką. Taip vėdinsite čiužinį ir sumažinsite drėgmės kondensaciją. Kai kurių čiužinių vartyti nebūtina. Skaitykite specialius nurodymus, pateikiamus kartu su įsigyjamu čiužiniu. Čiužiniui taip pat gali pakenkti, jei jį mėginsite sulenkti ar ant jo šokinėsite.