Maisto saugą iškylaujantiems gamtoje
Vasarą dažnai iškylaujame, poilsiaujame gamtoje, kur sąlygos maisto ruošimui ir rankų higienai ne visada tinkamos. Todėl šiltuoju metų laikotarpiu padaugėja per maistą plintančių ligų atvejų bei protrūkių. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai teikia rekomendacijas, kaip saugiai laikyti ir ruošti maistą.
Svarbiausia – rankų higiena
Ant neplautų rankų gali būti įvairiausių užkrečiamųjų ligų sukėlėjų (bakterijų, virusių, kirmėlių kiaušinėlių). Jeigu į žmogaus organizmą patenka ligų sukėlėjų, žmogus gali susirgti. Dažniausiai užsikrečiama virusinėmis žarnyno infekcinėmis ligomis, kaip rotavirusinė infekcija, norovirusinė infekcija. Užtenka nedidelio kiekio šių ligų sukėlėjų, kad žmogus pajustų ligos simptomus. Liga gali pasireikšti pykinimu, vėmimu, viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais.
Primename, kad būtina nusiplauti rankas prieš maisto gaminimą ir valgį. Taip pat nepamirškite nusiplauti rankų po žalios mėsos tvarkymo ar sąlyčio su žaliais kiaušiniais, taip pat po kontakto su naminiais gyvūnais, po pakalbio telefonu ar pasinaudojus tualetu. Gamtoje, kai nėra sąlygų nusiplauti rankas tekančiu vandeniu su muilu, naudokite specialias rankų dezinfekavimo priemones arba spiritines servetėles.
Specialistai primena svarbiausias saugaus maisto laikymo ir ruošimo taisykles:
- Perkant pagamintus patiekalus svarbu atsižvelgti į gamintojo pateiktą informaciją apie jo laikymo, vartojimo sąlygas, tinkamumo vartoti trukmę.
- Nenaudokite pakartotinai vienkartinio naudojimo plastikinių maišelių maistui laikyti.
- Maistui vartokite tik labai gerai išvirtus ar iškeptus mėsos, ypatingai vištienos produktus. Nevalgykite kepsnių, iš kurių bėga rausvas skystis.
- Nepalikite paruošto maisto kambario temperatūroje ilgiau nei vieną valandą. Nesuvalgytą ar iš anksto paruoštą maistą reikia laikyti šaltai, karštus patiekalus iki pateikimo laikykite ne žemesnės kaip 60 °C temperatūros.
- Nelaikykite maisto ilgai, net šaldytuve. Jeigu jis užsiguli ilgiau, prieš vartojimą pakaitinkite.
- Vartokite kietai išvirtus ar gerai iškeptus kiaušinius.
- Venkite kryžminio maisto užteršimo, t. y. gyvūninį maistą laikykite atskirai nuo kito maisto. Maistą reikia gamint ir laikyti taip, kad mikroorganizmai, esantys žaliuose produktuose, nepatektų į jau paruoštą maistą, kuris bus vartojamas be papildomo terminio apdorojimo.
- Užšaldytą maistą atitirpinkite šaldytuve, ne kambario temperatūroje.
- Kruopščiai nuplaukite vaisius ir daržoves. Neplaukite vaisių ir daržovių ežero ar upės vandenyje. Juos gamtoje galite plauti atsivežtu fasuotu ar mineraliniu vandeniu.
- Nevartokite nepasterizuoto arba nevirinto pieno ir jo produktų.
- Iškylaudami gamtoje venkite greitai gendančių maisto produktų: pieno, mėsos, žuvies, kulinarijos gaminių, daržovių mišrainių su majonezu, tortų.
Atkreipiame dėmesį, kad vasara – vaikų poilsio stovyklų metas, kuriose gaminant ar tiekiant maistą taip pat taikomi maisto saugos reikalavimai. Plačiau apie tai skaitykite Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos interneto svetainėje.