Maliarija užsikrečiama svečiuose kraštuose – kaip pasiruošti kelionei

Lietuvoje kasmet užregistruojama įvežtinių maliarijos atvejų, t. y. asmenys užsikrečia lankydamiesi šalyse, kur ši liga yra paplitusi (dažniausiai Afrikos šalyse). Šiemet Lietuvoje jau nustatyti 5 įvežtinės maliarijos atvejai, 2 iš jų Kaune. Todėl specialistai kviečia atsakingai ruoštis kelionėms į egzotines šalis ir pasidomėti, kaip saugotis šios uodų platinamos ligos.  

PSO duomenimis, 2021 m. pasaulyje buvo registruoti 247 mln. maliarijos atvejai, iš kurių apie 600 tūkst. baigėsi mirtimi. Nors PSO duomenimis, yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti šia liga, 95 proc. visų susirgimų ir mirčių nustatyti Afrikos regione. Daugiau nei pusė jų registruota 4 Afrikos šalyse: Nigerijoje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Nigeryje, Tanzanijoje. Maliarija plačiai paplitusi ir kituose tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose.

Lietuvoje 2012–2022 m. buvo užregistruoti 58 maliarijos atvejai. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė. Daugiausia įvežtinės maliarijos atvejų per paskutinius dešimt metų buvo užregistruota 2013 m. ir 2015 m. (po 8 atvejus). Dauguma susirgusiųjų viešėjo Afrikos žemyno šalyse.

Dažniausia Lietuvoje užregistruotų įvežtinių maliarijos atvejų priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojami vaistai nuo maliarijos prieš kelionę, kelionės metu bei nepakankama individuali apsauga nuo uodų.

Kelionėms būtina pasiruošti

Maliarija – tai parazitinė kraujo liga, perduodama įkandus Anopheles genties uodo patelei. Ji pasireiškia reguliariai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais.

NVSC Kauno departamento specialistai primena, kaip pasiruošti kelionėms į tolimas šalis, kuriose galime sutikti šią ligą platinančių uodų:  
•    prieš kelionę reikėtų pasidomėti, ar šalis nėra endeminė maliarijos atžvilgiu ir pasitarti su gydytoju dėl vaistų maliarijos profilaktikai vartojimo;
•    vaistus vartoti reguliariai, kaip nurodė gydytojas;
•    viešint maliarijos paveiktose teritorijose saugotis uodų įkandimų renkantis uždarus drabužius, naudojant repelentus, naudojant langų uždangalus, lovas su baldakimais ir kitomis priemonėmis. Uodai labiausiai puola saulei leidžiantis ir tekant, tad šiuo metu rekomenduojama būti uždarose, nuo uodų apsaugotose patalpose.

Specialistai pabrėžia, kad kelionėje ir grįžus iš jos reikėtų stebėti savo sveikatą. Jeigu kelionės metu pakiltų temperatūra ar atsirastų kitų simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas), rekomenduojama nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į gydymo įstaigą. Jeigu šie požymiai atsirastų grįžus iš kelionės (iki vienerių metų laikotarpiu), taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir informuoti jį apie tai, kad lankėtės maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojote vaistus nuo maliarijos.

Daugiau informacijos apie maliariją rasite NVSC interneto svetainėje:
https://nvsc.lrv.lt/lt/d-u-k/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-uzkreciamasias-ligas/maliarija-1

Pasitikrinti, ar šalis, į kurią vykstate, yra rizikinga maliarijos atžvilgiu ir kokių priemonių būtina imtis, galite šioje interneto svetainės skiltyje pasirinkę šalį, į kurią keliausite: https://nvsc.lrv.lt/skiepai-keliautojams