„Nutri-Score“ maisto ženklinimo sistema – kas tai?

IG-scaled

„Nutri-Score“ yra penkių spalvų maistingumo etiketė ir maistinių medžiagų vertinimo sistema. Pastarąją sistemą sudaro penkios raidės (A, B, C, D, E) ir penkios spalvos (nuo tamsiai žalios iki raudonos). „Nutri-Score“ atspausdinta ant maisto produkto pakuotės priekinės pusės. Šia žyma siekiama supaprastinti maistinių medžiagų įvertinimo sistemą, žyminčią bendrą maisto produktų maistinę vertę.

Maistingumo deklaracijose pateikta informacija apie cukrų, riebalus, druską ir kt. dažniausiai pateikiama smulkiu šriftu ant pakuotės galinės dalies, todėl ją dažnai sunku perskaityti ir suprasti. Be to, sunku palyginti skirtingų produktų maistinę vertę. „Nutri-Score“ – viena suprantamiausių maistinių medžiagų ženklinimo formų, padedančių vartotojams priimti geresnius ir sveikatai palankesnių maisto produktų pirkimo sprendimus.

„Nutri-Score“ vertinimo algoritmas: 100 gramų arba 100 mililitrų produkto maistinė vertė apskaičiuojama atsižvelgiant į kalorijų, riebalų (iš kurių sočiųjų riebalų rūgščių), angliavandenių (iš kurių cukrų), druskos arba natrio, skaidulinių medžiagų, baltymų, vaisių ir daržovių sudedamųjų dalių kiekį maisto produkte. Priklausomai nuo produkto maistingumo vertės, palyginus palankiausius ir mažiau palankius sveikatai ingredientus, gaminiui priskiriama viena iš penkių spalvomis (tamsiai žalia, šviesiai žalia, geltona, oranžine ir raudona) pažymėtų raidžių (A, B, C, D arba E). Sistema suteikia galimybę palyginti tai pačiai produktų grupei priklausančius produktus ir išsirinkti didžiausios maistinės vertės produktą. Vadinasi, remiantis „Nutri-Score“ ženklinimo sistema, tos pačios rūšies, bet kito gamintojo maisto produktas, pažymėtas tamsiai žalios spalvos raide A, bus palankiausias sveikatai, o tos pačios rūšies, bet kito gamintojo maisto produktas, pažymėtas raudonos spalvos raide E, bus mažiausiai palankus sveikatai.

Svarbu žinoti, kad visi gamintojai, savo gaminiams suteikiantys „Nutri-score“ žymą, naudoja tą patį algoritmą, todėl įvertinimas yra tiesiogiai susijęs su gaminio maistingumo verte.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad „Nutri-Score“ padeda suprasti supakuotų maisto produktų sudėtį, t. y. energijos kiekį kilokalorijomis (kcal) ir kilodžauliais (kJ), riebalų, sočiųjų riebalų, angliavandenių, cukraus, baltymų ir druskos kiekį 100 gramų (g) arba mililitrų (ml) produkto, tačiau reikėtų nepamiršti atsižvelgti ir į maisto produkto sudedamųjų dalių sąrašą. Teisės aktuose nurodyta, kad produkto sudedamųjų dalių sąrašas turi būti pateikiamas mažėjančia seka. Tai reiškia, kad pirmasis sąraše nurodytas ingredientas sudaro didžiausią produkto dalį. Jei produkto sudėtyje yra raide E pažymėtų maisto priedų, jie turėtų būti žymimi raide E ir atitinkama skaičių kombinacija, tačiau kartais kai kurie gamintojai tokius priedus sudedamųjų dalių sąraše žymi jų moksliniu pavadinimu, pavyzdžiui, E621 – mononatrio glutamatas, o tai sukuria klaidingą įspūdį, kad produkte maisto priedų nėra. Todėl skatiname visada patikrinti nežinomus ingredientų pavadinimus ar prie raidės E įrašytą skaičių kombinaciją. Maisto produkto sudedamųjų dalių sąraše atskirai nurodyti ir pažymėti alergenai arba pateikta informacija, kad produktas alergenų neturi, tačiau gali pasitaikyti jų dalelių, kurios nurodomos ant pakuotės, pavyzdžiui: „Gali būti (alergeno) pėdsakų.“ Tai reikalinga tam, kad tam tikro maisto netoleruojantys ar alergijų turintys žmonės galėtų lengvai pasirinkti jiems saugius produktus.

Primenama, kad visiškai vadovautis tik šia vertinimo sistema nereikėtų: net jei mėgstami maisto produktai pažymėti C ar D raidėmis, tai nereiškia, kad kartais negalima jais pasimėgauti, o pasirinkus tik A raide pažymėtus produktus nėra garantuojama, kad gausite visų organizmui reikalingų medžiagų.