NVSC pataria rinktis tik saugias paslaugas – teikiamas turint leidimą-higienos pasą

Ar žinojote, kad norint teikti gydymo, ugdymo, socialinės globos, grožio, sporto, pirties ir kitas paslaugas, kurių sąrašas nustatytas Visuomenės sveikatos priežiūros įstatyme, būtina turėti tam tikrą dokumentą, kurį išduoda Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC)? Šis dokumentas, tai leidimas-higienos pasas (LHP). Prieš išduodami LHP NVSC specialistai veiklos vykdymo vietoje įvertina veiklos vykdymo sąlygų atitiktį visuomenės sveikatos saugą reglamentuojantiems teisės aktų reikalavimams. Todėl NVSC specialistai ragina gyventojus rinktis tik tuos paslaugų teikėjus, kurie teikia paslaugas, turėdami LHP.

Atvykę į paslaugų teikimo vietą, ne vienas, tikriausiai, esate matę minėtą dokumentą, tačiau nuo šių metų kovo 1 d. nebeliko pareigos paslaugų teikimo vietoje vartotojams matomoje vietoje pateikti LHP originalo. Norėdami sužinoti, ar Jūsų pasirinktas, pavyzdžiui, odontologijos kabinetas ar grožio salonas, turi LHP, galite tai pasitikrinti Licencijų informacinėje sistemoje.

Įspėjame, kad pavojinga naudotis paslaugomis, jei jų teikimui nėra išduotas LHP; vartotojai, besinaudojantys tokiomis paslaugomis, rizikuoja savo sveikata. Pavyzdžiui, nesilaikant higienos reikalavimų, kirpyklose, kosmetikos kabinetuose, galima išplatinti odos ir nagų grybelį, per kraują plintančias užkrečiamąsias ligas (hepatitas B ir C, ŽIV), niežus, odos virusus (karpas), bakterines infekcijas (stafilokokus), utėles. Infekcinės ligos gali būti perduodamos netinkamai valant, dezinfekuojant patalpas, instrumentus, taip pat nesilaikant kitų nustatytų higienos reikalavimų.

Primename, kad NVSC prižiūri (kontroliuoja), kaip visuomenės sveikatos saugos reikalavimų laikosi kirpyklų, kosmetikos, tatuiruočių kabinetų, grožio salonų, soliariumų, baseinų, švietimo, skalbyklų, pirčių ir kitų paslaugų teikėjai. Patikrinimai atliekami pagal sudarytus planus bei pagal gautus skundus.

NVSC rekomenduoja rinktis tik legaliai teikiamas paslaugas, o ūkio subjektus ragina užtikrinti paslaugų saugą. Jeigu naudojantis paslaugomis kyla įtarimų dėl visuomenės sveikatos saugos reikalavimų užtikrinimo įgyvendinimo, patariama iš pradžių kalbėtis su paslaugos teikėju, prašyti paaiškinimo bei reikalauti, kad paslauga būtų teikiama saugiai.

Kilus įtarimų dėl nesaugiai suteiktos paslaugos, galima pranešti NVSC departamentui bet kurioje Lietuvos apskrityje. Informaciją apie kreipimosi į NVSC būdus galite rasti čia.