KORONA VIRUSO SUKELIAMOS INFEKCIJOS VALDYMUI
Šiai dienai žinomos 7 koronovirusų atmainos, galinčios sukelti infekcijas žmonėms. Žmonėms koronavirusų sukeliamos infekcijos gali pasireikšti įvairiai, nuo lengvos ar besimptomės eigos iki sunkių komplikacijų. Dažniau sunkesnės ligos formos būdingos asmenims, esantiems imunosupresijos būklėje, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių sismemos ligomis, vyresnio amžiaus asmenims, vaikams. Apie naujojo koronaviruso (2019-nCoV) virulentiškmą nėra labai daug informacijos, todėl prevenciškai rekomenduojama imtis maksimalių atsargumo ir prevencijos priemonių.
KORONA VIRUSO SUKELIAMOS INFEKCIJOS PAGRINDINIAI KLINIKINIAI POŽYMIAI IR SIMPTOMAI yra karščiavimas, pasunkėjęs kvėpavimas, kosulys, dusulys, krūtinės rentgenogramose nustatomi abipusiai plaučių infiltratai. Sunkesniais atvejais infekcija gali sukelti plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų funkcijos nepakankamumą ir net mirtį. Inkubacinis laikotarpis iki 14 dienų.
TARPTAUTINIAMS KELIAUTOJAMS:
Svarbu laikytis įprastų užkrečiamų ligų atsargumo priemonių . Atsiradus ūmios kvėpavimo takų ligos simptomams prieš ar po kelionės keliautojai raginami kreiptis į gydytoją ir informuoti apie savo pastarojo mėnesio kelionių istoriją. Rekomenduotina vengti nebūtinų kelionių.
Aukštos rizikos kontaktai turėtų vengti kelionių inkubaciniu laikotarpiu (iki 14 dienų).
Apskritys raginamos nustatyti tinkamą mechanizmą, skirtą duomenų rinkimui ir analizei.
PSO REKOMENDACIJOS GYVENTOJAMS IR SVEIKATOS PRIEŽIŪROS DARBUOTOJAMS
- vengti artimo kontakto su žmonėmis, sergančiais ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis;
- dažnai plauti rankas su vandeniu ir muilu, ypač po tiesioginio kontakto su sergančiais žmonėmis ar jų aplinka;
- vengti kontakto su naminiais ar laukiniais gyvūnais be apsaugos priemonių;
- žmonės, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, turėtų laikytis kosulio etiketo (išlaikyti atstumą, prisidengti kosint ir čiaudint servetėle ar drabužių rankove, plauti rankas);
- sveikatos priežiūros įstaigose sustiprinti infekcijų prevencijos rekomendacijų laikymąsi, ypač greitosios pagalbos skyriuose.
- PSO nerekomenduoja jokių išskirtinių prevencijos priemonių keliautojams, išskyrus rekomendacijos pasireiškus ūmios kvėpavimo takų ligos simtomams kelionės metu ar po kelionės, kreiptis į gydytoją, nurodant savo kelionių istoriją sveikatos priežiūros specialistams. Sveikatos priežiūros institucijos turėtų bendradarbiauti su kelionių, transporto ir turizmo sektoriiais, teikti keliautojams informaciją mažinančią ūmių kvėpavimo takų infekcijų riziką kelionių metu.
STANDARTINĖS REKOMENDACIJOS:
Laikytis etiško elgesio kosint ir čiaudint, reguliariai plauti rankas ir veidą, vengti artimo kontakto su peršalusiais ir karščiuojančiais asmenimis, prieš vartojhimą kruopščiai termiškai apdoroti mėsą ir kiaušinius. Rekomenduojama nevartoti žalios mėsos, pieno ar gyvulinės kilmės produktų, kad būtų išvengta kryžminio užteršimo.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijos:
http://nvsc.lrv.lt/
Naujienas apie Korona viruso protrūkio situaciją galite stebėti Pasaulinės sveikatos organizacijos (WHO) ataskaitose: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports.