Kaip padėti nukentėjusiems eismo įvykyje?
Kaip padėti nukentėjusiems eismo įvykyje?
Nuotr. legalsanctuary.org
Nors per dešimtmetį Lietuvos keliuose įvyko mažiau eismo įvykių, žuvusiųjų skaičius sumažėjo, tačiau pirminiais Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2016 metais šalies keliuose žuvo 188 žmonės iš jų 7 nepilnamečiai o sužeisti buvo net 3880 asmenys.
Pirmosios pagalbos teikimo kursai yra privalomoji vairavimo egzamino dalis daugumoje ES šalių. Deja, dažnai apsiribojama tik pačia elementariausia informacija kas dažniausiai ir turi įtakos vairuotojų pasimetimui išvydus realias avarijas ir tuo pat metu visiškai nežinant kaip elgtis tokiose situacijose.
Prie jautriausios kategorijos eismo dalyvių, dažniausiai priskiriami dviratininkai, todėl sugebėjimas greitai reaguoti nelaimingo atsitikimo metu tampa gyvybiškai svarbiu momentu. Jei dviračiais važinėjatės kartu su vaikais ar paaugliais, paaiškinkite jiems apie saugaus elgesio kelyje svarbą ir tokių atrakcijų, kaip autobuso ar sunkvežimio lenkimas, galimas tragiškas pasekmes.
Įvykus nelaimei įvertinkite visas grėsmes prieš bandydami pagelbėti nukentėjusiesiems:
- Jūsų paties saugumas turėtų būti prioritetu bet kokio nelaimingo atsitikimo metu. Būtinai įsitikinkite, kad eismas visiškai sustojo, o aplink esantys žmonės buvo informuoti dėl įvykusios avarijos tam, kad išvengtumėte dar daugiau aukų. Jei matote ant važiuojamosios kelio dalies išsiliejusius degalus, kitus degius skysčius, pirmiausiai atjunkite stovinčių transporto priemonių variklius. Jei yra galimybė, įvykio vietoje pastatykite įspėjamajį trikampio ženklą.
- Aplink susibūrusius įvykio liudininkus paraginkite nedelsiant kviesti greitąją pagalbą bei kitas atsakingas tarnybas, jei šalia nėra galinčių padėti, prieš skambindami įvertinkite situacijos sudėtingumą ir visas grėsmes sužalotųjų gyvybėms.
- Apsidairykite ir nustatykite tikslų transporto priemonių bei keleivių skaičių patekusių į eismo įvykį. Jei matote, kad sužeistas žmogus sąmoningas, bet ištiktas šoko elgiasi nevalingai, bando pajudėti, nuraminkite jį, kad būtų išvengta rimtesnių sužalojimu neatsargaus veiksmo metu.
Jei asmuo esantis transporto priemonėje nejuda:
Įsitikinkite, kad žmogus nepraradęs sąmonės. Jei nereaguoja, patikrinkite ar nenustojo kvėpuoti.
Jei asmuo be sąmonės, tačiau kvėpuoja:
Užtikrinkite, kad sužeistasis galėtų kvėpuoti ir būtų atviri kvėpavimo takai, jis galėtų būti šiek tiek palinkęs į priekį ar vieną šoną. Stenkitės kuo mažiau judinti ar juolab sukinėti žmogų. Kalbėkite ir drąsinkite itin ramiu tonu, nesukeliant išgąsčio. Esant galimybei, užklokite vengiant bendro kūno atšalimo.
Jei asmuo be sąmonės ir nekvėpuoja:
Jei žmogus nekvėpuoja, bandykite jį atgaivinti. Tai pirmas žingsnis prieš kviečiant medikus. Nežinant kaip teisingai gaivinti, skambinkite pagalbos centrui (tel. 112), kur gausite pirminę informaciją ir būtiniausius patarimus padėsiančius lengviau suvaldyti situaciją, ypač jei kūnas prispaustas metalinių automobilio konstrukcijų.
Žmogų be sąmonės iš automobilio ar kitos transporto priemonės bandykite ištraukti tik esant būtinybei (sprogimo, gaisro tikimybei). Kad viską atliktumėte tinkamai, dar kartą raginame pasikonsultuoti su pagalbos centro operatoriais. Išlaisvinti nukentėjusį asmenį iš automobilio nėra taip paprasta, kylą didelė grėsmė proceso metu sukelti dar rimtesnes traumas ar net nukentėti pačiam.
Visi nukentėjusieji turi būti patraukiami iš vietos, kurioje mėtosi avarijos metu atskilusių nuolaužų skeveldros į saugesnę vietą. Turėkite omenyje, kad įvykis gali itin stipriai paveikti žmones, tad stenkitės kuo greičiau juos nuraminti ir neleiskite blaškytis ar stipriau judėti. Pasirūpinkite bent pirminiu kraujavimo, keliančio pavojų gyvybei sustabdymu.
Eismo įvykio vietoje saugokitės atskilusių nuolaužų ir patys.
- Kūnas yra žymiai minkštesnis nei metalo konstrukcijos, tad jei transporto priemonė nukenčia nepataisomai, kyla didesnė grėsmė, kad viduje likęs žmogus patyrė ir vidinius sužalojimus. Paprašykite aplinkinių stebėti sužeistojo būkle, ypač jei jų ne vienas.
- Įstrigusių transporto priemonėje būklę svarbu sekti nuolatos, o pagalbą teikiančias tarnybas informuoti nedelsiant. Jei avarijos metu buvote netoliese, pasistenkite prisiminti kuo tikslesnį įvykio laiką, kas ypač svarbu gelbėtojams. Svarbu, kad nuošalyje neliktų ir esantys aplinkui, nes papildoma pagalba prilaikant sužeistojo kaklą tampa vienu svarbiausiu faktoriumi. Esant gausiam kraujavimui, aptvarstykite pažeistą vietą tvarsčiu, prieš tai užsimovę medicinines pirštines.
- Sudrausminkite bandančius rūkyti įvykio vietoje, taip pat neduokite maisto nukentėjusiesiems, jei visgi juos prireiktų operuoti.
- Jei nukentėjo motociklininkas, atverkite apsauginį stikliuką,kad galėtumėte įvertinti būklę, nesant būtinybei šalmo nenuimkite.
- Jei smūgio metu keleiviai iškrito iš automobilio ant nugaros, būtina kūną lėtai atversti į normalią padėtį taip, kad stuburas būtų tiesioje linijoje ir prilaikyti galvą, kol bus uždėta apsauninė apykaklė.
- Jei avarijos metu, iš automobilio iškritęs asmuo yra sąmoningas, stenkitės jo per daug nejudinti. Įsitikinkite, ar eismas kontroliuojamas užtikrinant visišką saugumą. Prilaikykite sužeistojo galvą, neleiskite sušlapti ir taip sušalti, belaukiant greitosios medikų, esant galimybei užklokite nikentėjusįjį.