Atšilus orams, tyko pavojus: neapsisaugojus gresia baisios pasekmės

Atšilus orams, tyko pavojus: neapsisaugojus gresia baisios pasekmės

Atėjus pavasariui vis daugiau laiko leidžiame lauke, gamta atbunda, o su ja – ir erkės.

Kokios yra erkių platinamos ligos Lietuvoje?

Dažniausios erkių sukeliamos ligos Lietuvoje yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Tai dvi skirtingos ligos, skiriasi jų sukėlėjai, simptomai, gydymas ir apsisaugojimo priemonės. Laimo ligą sukelia erkių pernešamos bakterijos – borelijos, tuo tarpu erkinio encefalito sukėlėjas yra virusas.

Kaip užsikrečiama erkiniu encefalitu, kokie pagrindiniai simptomai?

Erkiniu encefalitu užsikrečiama įsisiurbus erkei. Virusą perduoti gali nimfa arba suaugusi erkė. Taip pat užsikrėsti galima vartojant termiškai neapdorotą pieną ar jo produktus. Erkiniam encefalitui būdingos dvi simptomų bangos. Pirmoji banga atsiranda 2–28 dienos po erkės įkandimo ir pasireiškia karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu. Tokia būklė tęsiasi 1–8 dienas. Kita banga dažniausiai prasideda po 5–8 dienų ir pasireiškia kartu su galvos skausmu, pykinimu, vėmimu, gali atsirasti sąmonės sutrikimai, traukuliai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai bei kiti neurologiniai simptomai. Daliai persirgusių erkiniu encefalitu pasireiškia liekamieji reiškiniai: nuolatiniai galvos skausmai, miego sutrikimai, padidėjęs jautrumas, sunkumas susikaupti.

Kaip užsikrečiama Laimo liga ir kokie pagrindiniai jos simptomai?

Laimo liga užsikrečiama, kai įsisiurbusi erkė, siurbdama kraują, suleidžia skysčius su ligos sukėlėjais – borelijomis. Nors Laimo ligos metu gali būti pažeidžiama bet kuri kūno dalis, dažniausiai pažeidžiami organai yra oda, nervų sistema, sąnariai ir širdis. Praėjus 1–4 savaitėms po įkandimo, vietoje, kurioje buvo įsisiurbusi erkė atsiranda raudona dėmė. Ji būna didesnė nei 5 cm ir plečiasi. Kartu su šiuo bėrimu gali pasireikšti bendro pobūdžio negalavimai: galvos, raumenų, sąnarių skausmas, bendras silpnumas. Gali pakilti temperatūra. Vėlesnėse ligos stadijose pažeidžiama nervų sistema, kiek rečiau pasitaiko širdies ir akių pažeidimai.

Koks gydymas taikomas erkinio encefalito ir Laimo ligos atveju?

Erkinio encefalito atveju etiotropinio gydymo nėra. Kovojama su ligos sukeltais simptomais, o ne pačiu sukėlėju. Laimo ligos atveju skiriamas gydymas antibiotikais.

Nuo kurių ligų apsaugo skiepai ir kokia skiepijimosi tvarka?

Erkinio encefalito galima išvengti naudojant imunoprofilaktiką. Imunoprofilaktika – negyva ar inaktyvinta erkinio encefalito viruso vakcina. Ja skiepijami žmonės, gyvenantys endeminėse vietovėse ir keliaujantieji į endemines šalis, revakcinacijos vyksta kas 3–5 metai. Gamtiniai endeminiai židiniai – Sibiro ir Tolimųjų Rytų taiga, Rytų Europa, tarp jų ir Lietuva. Lietuvoje registruotos dvi erkinio encefalito viruso vakcinos. Ticovac – negyvoji vakcina. Viena dozė – 0,5 ml. leidžiama į raumenį. Skiepijama trimis dozėmis. Encepur – inaktyvuota erkinio encefalito viruso vakcina, viena dozė – 0,25 ml. Skiepijama trimis dozėmis. Vaikai skiepijami nuo vienerių metų amžiaus.

Ką daryti, jei įsisiurbė erkė?

Erkę patartina pašalinti kaip įmanoma greičiau. Erkinio encefalito virusas yra užsikrėtusios erkės seilėse ir jai įkandus perduodamas šeimininkui per kelias minutes. Tačiau tam, kad perduotų Laimo ligos sukėlėjus (borelijas), erkei reikia išbūti prisitvirtinusiai prie odos keletą valandų. Greitai pašalinus erkę sumažinama rizika užsikrėsti borelioze. Deja, tai neapsaugo nuo erkinio encefalito. Erkė šalinama jos kūną suimant pincetu kiek įmanoma arčiau galvutės. Nereikia stipriai spausti ir sukioti pincetą į visas puses. Jei sėkmingai pavyko ištraukti erkę, įsisiurbimo vietą dezinfekuokite. Jei nepavyko ištraukti visos erkės, nereikia bandyti ištraukti likusių dalių, taip pat netepkite aliejumi. Organizmas pats pašalins likusias erkės dalis.

Patarimai, kaip išvengi erkės įkandimo?

Dėvėkite šviesius visą kūną dengiančius drabužius, kai lankotės erkių užkrėstose vietose. Avėkite aulinius batus, į juos sukiškite kelnių klešnes. Palaidines ar marškinius sukiškite į kelnių juosmenį. Būtinai nešiokite galvos apdangalą. Naudokite cheminius repelentus, jais apdorokite drabužius. Grįžus iš gamtos nusivilkite drabužius, atidžiai apžiūrėkite kūną, nusiprauskite. Tikrinkite naminių gyvūnų kailį, nes jie gali prisidėti prie erkių išnešiojimo.