Įlūžus į ledinį vandenį…

Likęs ledas ant ežerų kaip magnetas traukia žvejus bei aštrių pojūčių mėgėjus.

Kiek gilaiko žmogus lediniame vandenyje išbūna nesušalęs

Traumų ir nelaimingų atsitikimų statistikoje šalčio sukelti poveikiai sudaro 9 proc., palyginimui autoįvykiai, kurių statistiškai tikrai būna daug – 10 proc. 2020 metais ugniagesiai gelbėtojai 381 kartą dirbo vandenyje ir ant ledo, o 2021 metai jau 53 kartus.

Įlūžta ledas ir žmogus atsiduria vandenyje. Vandens temperatūra – 2 laipsniai šilumos (tokia temperatūra dažniausiai būna žiemą), oro – 3 laipsniai šalčio. Kaip Jums atrodo per kiek laiko tokioje situacijoje žmogus mirtinai sušals? Dažniausia žmonės paprastai duoda jam iki pusvalandžio. Iš tiesų žmogus vandenyje gali išsilaikyti kur kas ilgiau – apie 50-60 min., o anksčiau nuskęstama dėl to, kad jis būna apimtas panikos, kad tuoj pat sušals. Manoma, kad jei įkritai į vandenį, turi 10-20 min., tai netiesa, nes žmogaus šerdinė temperatūra krenta lėčiau., ji žemėja 3 laipsniais per valandą.

Lemiama pirmoji minutė – ar pavyks susitvarkyti su šoku

Išsigelbėjimo schema labai paprasta: 1 – 10 – 1. Ką tai reiškia? 

Pirmąją minutę vyksta žaibiška organizmo reakcija į šaltį. Dėl to žmogus pradeda nekontroliuojamai dažnai ir giliai kvėpuoti. Būtent dėl šios priežasties dalis žmonių miršta, kadangi dėl dažno kvėpavimo pablogėja smegenų kraujotaka, o smegenims trūkstant deguonies atsiranda dezorientacija, sutrinka sąmonė ir labai dažnai užspringstama vandeniu. Kitu atveju tiesiog užspringstama galvai panirus į vandenį dėl per dažno ir nekontroliuojamo kvėpavimo. Tokiu atveju turime žmogų, kuris paskendo šiltas tik todėl, kad ištiko panika ir nežinojo, kaip elgtis. Pirmas dalykas, ką jis turi padaryti, tai normalizuoti savo kvėpavimą. Tai padaryti galima lėčiau iškvepiant. Taip pat reikia nepamiršti, kad žmogus turi sveikas rankas ir kojas, jis gali kabintis ir laikytis. Mat toliau seka antrasis 10 minučių etapas, per kurį sušąla mūsų raumenys ir nervai, todėl reikia pabandyti išlipti iš eketės. Iškart pradeda šalti smulkesnės kūno dalys, todėl jei po 10 minučių mums kas nors mes virvę, mes jos nesučiupsime ir kiekvieną tolimesnę minutę raumenys šals vis labiau, blogės sąmonės būklė, todėl išlipti reikia kuo greičiau. Kaip tai padaryti? Žmonės dažnai bando užšokti ant ledo, todėl vėl jį nulaužia. Reikėtų pirmiausiai kūnui suteikti horizontalią padėtį, tuomet plakant kojomis ir darant rankų judesius bandyti užšliaužti ant ledo. Užsikabinti už ledo rankomis yra sudėtinga, nes pirštai slysta, tam padėtų kokie nors daiktai: smeigės, kurios privalomos žvejams, raktai ir pan. Pasiekus paviršių jokiu būdu negalima toje vietoje stotis – iki saugios vietos reiktų šliaužti arba ridentis, nes ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m. nuo eketės krašto.

Kaip išlikti virš vandens net praradus sąmonę

Pagaliau paskutinis vienetas minėtoje schemoje žymi valandą, per kurią mes dar galime neprarasti sąmonės. Vėliau temperatūra pasiekia kritinę ribą, po kurios ši atsijungia. Jei per 10 min. nepavyksta išlipti iš eketės, laukiant pagalbos reikia nustoti judėti ir stengtis, kad galva būtų virš vandens. Jei turite smeiges ar peilį reiktų prismeigti prie ledo rankovę ar bet ką kitką, kas tik padėtų išsilaikyti virš vandens paviršiaus. Žmogui svarbu, kol atvyks pagalba nepanirti ir sulaukti jos gyvam. Kai nejudame, sušildome aplink mus esantį vandenį, o judėdami jį nustumiame, todėl vėl tenka šildyti naują šaltą vandenį. Jei eketėje esate ne vieni, šilumos tausojimą padidina apsikabinimas. Taigi stenkitės kuo labiau prailginti laiką, per kurį galite išlikti sąmoningi.

Krante esantys žmonės neturėtų imtis drastiškų sprendimų ir neprarasti savisaugos instinkto, nes iš didvyrio labai paprasta tapti antru skenduoliu. Jie turėtų skubiai skambinti 112 ir tiksliai nupasakoti, kas ir kur įvyko, per tą laiką reiktų stengtis motyvuoti skęstantįjį, jį nuraminti, gal kažką jam numesti, paduoti, bet nesiartinti prie eketės. Pagrindinis pagalbos principas – nukentėjusiųjų neturi padaugėti. 

Jei pavyko žmogų ištraukti iš vandens jam reikia patikrinkite kvėpavimą, pulsą. Jeigu reikia, būtina pradėti gaivinimą. Nukentėjusįjį turime laikyti horizontalioje padėtyje, neleisti stotis, kadangi dėl sumažėjusio slėgio į kojų ir pilvo venas gali dar labiau kristi ir taip tuo metu žemas kraujospūdis ir sutrikti širdies veikla.

Jeigu yra galimybė, būtina nugabenti nukentėjusįjį į šiltą patalpą. Joje reikėtų nuimti sušlapusius drabužius ir juos pakeisti šiltais, apkloti. Jeigu žmogus sąmoningas, reikėtų duoti šiltų gėrimų, sriubos. Jokiu būdu nukentėjusiajam negalima duoti alkoholio ir trinti jo odos.

Ir atminkite ledas yra tvirtas kai yra storesnis nei 7 cm.