Kaip išvengti nudegimų?
Kaip išvengti nudegimų?
Nuotr. True Aim
Lietuvos sveikatos statistikos duomenimis 2016 metais dėl įvairaus tipo nudegimų į gydymo įstaigas kreipėsi daugiau nei 6300 žmonių iš jų virš 500 atvejų buvo vaikai. Higienos instituto atliktas, Lietuvos nudegimų epidemiologinis tyrimas, išskiria dvi pagrindines nudegimų rizikos populiacijas: tai vaikai iki 2 metų amžiaus ir suaugę 15–64 metų asmenys.
Kalbant apie nudegimus, jie ypač pavojingi kūdikiams bei mažamečiams, kadangi pastarieji dar neturi pilnai išsivysčiusių refleksų, vedini smalsumo stengiasi patekti kuo arčiau liepsnos ar kito karštį spinduliuojančio šaltinio, o ir liesdami įkaitusius paviršius ne iškarto pajaučia deginimo skausmą. Paprastai mažylio odelė yra bent penkiolika kartų plonesnė už suaugusiojo, tad pažeidimai apima daug didesnius odos plotus ir iššaukia gerokai rimtesnes komplikacijas. Kuo daugiau odos apima nudegimas tuo stipriau nukenčia pats vaikas.
Vyresnio amžiaus žmonėms taip pat kyla didesnis pavojus labiau nukentėti apsideginus, nes dėl sulėtėjusios reakcijos ar periferinio nervų pažeidimų daug vėliau susivokiama, kad įvyko pirminė nudegimo stadija. Šios amžiaus grupės žmonių odos paviršius, kaip ir kūdikių žymiai plonesnis ir trapesnis, tačiau siekdami išlikti nepriklausomais neretai senoliai vengia prašyti pagalbos ir patys bando susidoroti su rizikingais darbais kartu padidinančiais ir nelaimingų atsitikimų riziką.
Nudegimo metu patirtas skausmas atmintyje išlieka daugybę metų, o žymės kartais ir visą likusį gyvenimą. Ištikus nelaimei, labai svarbu nepasimesti ir tinkamai suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam, užtikrinant kuo mažesnę psichologinę traumą bei galimas jos pasekmes ateityje.
Visgi dažnai panašių tragedijų išvengtume pasirūpinę elementariu saugumu buityje.
Karšti gėrimai
Karštas maistas ir gėrimai yra reti suaugusiųjų nudegimų sukėlėjai, nes suaugusieji suvokia karšto maisto keliamą pavojų, gerai koordinuoja savo judesius, yra atsargesni, tačiau šių nudegimų padaugėja senyvo amžiaus žmonėms ir vaikams. Karštus gėrimus galėtume priskirti prie vienos iš pagrindinių nusideginimo priežasčių. Net ir praėjus penkiolikai minučių po arbatos ar kavos užplikymo, vandens temperatūra išlieka pakankamai aukšta, kad netyčia juo apsipylus būtų stipriai nudeginta kūdikio, vaiko ar vyresnio amžiaus žmogaus oda. Visada itin atsargiai elkitės su karštais skysčiais ir neleiskite mažamečiams jų lengvai pasiekti patiems, prilaikykite puodelį kol šie atsigers išvengiant apsiliejimo. Niekada nelaikykite puodelio virš kūdikio galvos jį maitidama krūtimi.
Saugumas virtuvėje
Gamindami maistą ant viryklės, nepalikitę keptuvių rankenų pernelyg arti krašto, kad vaikai negalėtų jų pasiekti. Papildomam saugumui užtikrinti, galite įsigyti silikonines apsaugas įkaistantiems paviršiams. Pasirūpinkite, kad spintelės, kuriose laikote cheminius valiklius durys, būtų pakankamai sandarios. Dėl stiprios šarminės sudėties, įvairi buities chemija labai lengvai gali nudeginti vaikų odą (tai galioja ir įvairiems balikliams).
Nenaudokite virdulių su itin ilgais laidais, kuriuos taip mėgsta patampyti mažieji. Visas kėdes taip pat patraukite kiek toliau nuo lango ar kitų pavojingų vietų nuo kurių vaikas gali nukristi ar pasilipėjęs lengvai prisiliesti prie karšto objekto.
Kai naudojatės mikrobangų krosnele ruošiant maistą ar šildant skysčius, būtinai prieš duodant vaikui į rankas buteliuką ar dubenėlį pakratykite, pamaišykite išvengiant sąlyčio su vietomis, kuriose labiausiai susitelkęs karštis.
Atsargiai perneškite indus su karštu turiniu. Vyresnio amžiaus žmonėms turintiems judėjimo negalią ypač pasitarnautų staliukas su ratukais, kurio pagalbą būtų saugiau judėti su įkaitusiais, pilnais indais.
Saugumas vonioje
Nors Lietuvoje apsiplikymas vandentiekio tiekiamu karštu vandeniu nėra dažnas reiškinys, karšto vandens temperatūra vandentiekyje turi būti ribota. Vis daugiau namų ūkių naudoja karšto vandens kaitintuvus, kuomet nereguliuojant temperaūros ir kyla apsiplikymo karštu vandeniu pavojus. Prieš lipdami į vonią įsitikinkite, kad vanduo yra tinkamos temperatūros. Tam geriausiai tiktų specialūs vonios termometrai. Taip pat pirmiau leiskite šalto vandens srovę, o ne karšto, kad neįkaitintumėte paviršių turėsiančių sąlyti su kūnų. Nepalikite tekančio vandens srovės be priežiūros. Nors ant radiatoriaus padžiauti rankšluosčiai ir neatrodo kaip galimas pavojus, bet ir jie įkaista užtektinai, kad priglaudęs mažylis galėtų nudegti odelę.
Kitos grėsmės
Dar vienas pavojus – mažos, apvalios formos baterijos, kurias nurijus kyla grėsmė nusideginti stemplę. Patikrinkite, ar žaisluose, veikiančiuose baterijų pagalba, pastarosios įtaisytos saugiai ir jas išimti vaikui nėra paprasta.
Garbanojimo žnyplės, plaukų tiesintuvai bei kiti formavimo prietaisai turi savybę gan ilgai išlaikyti karštį net ir juos išjungus iš maitinimo lizdo. Visada panaudoję tokią techniką, padėkite į vaikams nepasiekiamą vietą atvėsti.
Radiatoriai taip pat turėtų būti apsaugoti nuo tiesioginio sąlyčio.
Neleiskite vaikams stovėti arti grilių, laužų ar vietų, iš kurių leidžiami fejerverkai.
Be to, vertėtų išklausyti ir pirmosios pagalbos teikimo kursus, kuriuose išmoksite tinkamai padėti nudegimus patyrusiam asmeniui iki jam patenkant į profesionalų rankas.