Kviečiame nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio

Kasmet vasario mėnesį Lietuvoje organizuojama Burnos vėžio akcija. Jos metu žmonės kviečiami dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio. Programoje dalyvaujančios Lietuvos gydymo įstaigos lauks visų norinčių pasitikrinti sveikatą iki vasario 28 dienos.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, kasmet Lietuvoje vasario mėnesį organizuojama burnos vėžio prevencijos akcija yra svarbi ankstyvai vėžio stadijai nustatyti.

„Paprastai žmogus nesikreipia pagalbos, kol nepajunta akivaizdžių sveikatos sutrikimų. Tačiau sąmoningai atliekant profilaktinius sveikatos patikrinimus, ligą galima aptikti ankstyvoje stadijoje, o tai leidžia laiku suteikti gydymą ir išvengti neigiamų pasekmių ateityje“, – teigia A. Veryga.

Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos direktorės prof. Alinos Pūrienės teigimu, akcijos tikslas yra ne tik nustatyti onkologines ligas, bet ir supažindinti gyventojus su burnos priežiūros ypatumais.

„Apžiūros metu gyventojai yra mokomi burnos priežiūros ypatumų, taip pat susipažįsta su žalingų įpročių daromu poveikiu burnos audiniams ir visam organizmui, o gydytojai odontologai skatinami atkreipti dėmesį ne tik į dantis, bet taip pat į burnos ertmės ir ryklės audinius“, – paaiškina A. Pūrienė.

Pirmieji burnos vėžio požymiai yra ilgiau nei dvi savaites negyjanti balta arba raudona žaizdelė, sukietėjęs audinių gumbelis ar audinių tinimas, vėliau gali atsirasti liežuvio ar kitų burnos vietų skausmas, aptirpimas, skonio sutrikimai, deginimo ar svetimkūnio pojūtis burnoje arba ryklėje, sunkumai kramtant ar ryjant, todėl pastebėjus šiuos požymius reiktų nedelsiant kreiptis pagalbos.

Burnos vėžys – tai burnos gleivinės epitelio ląstelių pakitimai, kurie gali atsirasti ir vystytis lūpose, liežuvyje, burnos dugne ir kitose burnos vietose. Pagal mirštamumą nuo onkologinių susirgimų burnos vėžys yra penktoje vietoje pasaulyje. Ypač aukštas mirtingumo lygis yra užfiksuojamas besivystančiose šalyse. Kiekvienais metais visame pasaulyje yra užregistruojama apie 389000 naujų burnos vėžio atvejų, o mirtingumas nuo šios ligos kasmet siekia 1,8 proc.

Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų atvejų iš kurių daugiausia yra diagnozuojama jau vėlyvoje stadijoje. Burnos vėžys yra dažnesnis vyrams nei moterims ir vyresnio nei 40 metų amžiaus žmonės patenka į padidintos rizikos grupę.