Pirmoji pagalba užspringus
Daugybė žmonių kasdien atsiduria netikėtose situacijos, kai jų pačių ar jų artimųjų gyvybės pakimba ant plauko. Viena tokių situacijų – užspringimas. Kasmet nuo užspringimo miršta, daugiau negu 3 tūkstančiai žmonių, tarp jų ypatingai didelę dalį užima vaikai. Taip pat daugybė žmonių išgyvenusių tokias situacijas kovoja su valgymo ar net rijimo sutrikimais, kurie apsunkina įprastą gyvenimo kokybę, bei sukelia daug streso. Ir jeigu manėte, kad žmonės užspringti gali tik maistu, labai klystate. Užspringimą gali sukelti įvairūs faktoriai, tokie, kaip dideli iki galo nesukramtyti maisto likučiai, alkoholis, įvairūs burnoje atsiradę svetimkūniai (pavyzdžiui: vabzdžiai, smulkūs žaislai ir pan.), kalbėjimas valgant, išgąstis ar netgi dantų protezai. Užspringstame tuomet, kai svetimkūnis (maistas, smulkios žaislų dalys) užkemša kvėpavimo takus siauriausioje jų dalyje – balso klostėse.
Užspringus, svarbi kiekviena minutė, tad tam, kad atsidūrus tokioje situacijoje nepasimestumėte, šiandien aptarsime ką daryti ir kaip elgtis užspringus.
Teikiant pirmąją pagalbą užspringusiajam svarbu gebėti atpažinti koks tai užspringimas, jis gali būti visiškas arba dalinis. Dalinio užspringimo metu nukentėjusysis išlieka sąmoningas, gali kosėti bei kalbėti. Visiško užspringimo metu žmogus nei kalbėti, nei kosėti negali.
Jeigu pastebėjote, jog žmogus keistai elgiasi, griebiasi sau už gerklės, skubiai prieikite ir paklauskite jo: ,,Ar Jūs užspringote?“, ,,Ar galite kalbėti?”
Jeigu matote jog:
🔸 Žmogus rodo visų suprantamą užspringimo ženklą.
🔸 Negali kalbėti.
🔸 Kosulys yra silpnas ir neefektyvus.
🔸 Kvėpuojant atsirado švilpesys arba žmogus negali įkvėpti.
🔸 Nukentėjusysis pradeda mėlti arba netenka sąmonės.
Tai ženklas jog būtina imtis veiksmų.
Jeigu tai dalinis užspringimas:
🔸 Stebėkite užspringusįjį nepalikite jo, kalbėkitės ir skatinkite jį kosėti. Kosulys – geriausias svetimkūnio pašalimo iš kvėpavimo takų būdas.
🔸 Netrankykite nukentėjusiajam į tarpumentę.
🔸 Nedarykite Heimlicho stūmio.
Jeigu tai visiškas užspringimas:
🔸 Penkis kartus suduokite į nukentėjusiojo tarpumentę.
🔸 Jei nukentėjusysis vis tiek išlieka užspringęs, atlikite penkis Heimlicho stūmius. Atsistokite nukentėjusiam už nugaros, palenkite jį lengvai į priekį. Apkabinkite per juosmenį, viena ranka sugniaužus kumštį, pridėkite jį prie viršutinės pilvo dalies vos žemiau šonkaulių. Kita ranka suimkite savo kumštį ir apkabinus abiem rankom staigiu judesiu truktelėkite link savęs ir į viršų, lyg norėtumėte žmogų kilstelėti.
🔸 Šiuos veiksmus atlikinėkite pakaitomis tol, kol žmogus atsprings arba neteks sąmonės. Nukentėjusiajam netekus sąmonės nedelsiant pradėkite pradinį gaivinimą.
Jeigu vien pagalvojus apie tokias situacijas Jus sukausto baimė, tuomet kviečiame apsilankyti UAB Militra organizuojamuose pirmosios pagalbos mokymuose, kuriuose įgysite įgūdžių ir žinių padėsiančių suteikti būtiniausią pirmąją pagalbą, o taip pat įgysite ir pirmosios pagalbos pažymėjimą.
Militra – įgūdžiai, kurie gelbėja gyvybes!