SVARBU ŽINOTI! Pirmosios pagalbos atmintinė
Nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo patekimo į nelaimingas situacijas, būtent dėl šios priežasties pirmosios pagalbos įgūdžiai ir yra tokie svarbūs! Patekus į tokias situacijas, žmonės dažnai pasimeta ir iš baimės pakenkti dar labiau ar nežinojimo kaip įgytas žinias pritaikyti praktikoje, pasirenka atsitraukti. Tokiose situacijose svarbi kiekviena minutė, o kylančios baimės gali kainuoti ir artimojo gyvybę. Tad tam, kad nelaimingos situacijos neatrodytų tokios bauginančios dalinamės su Jumis atmintine, kuri padės prisiminti, kokius žingsnius ir kokia tvarka turėtumėte atlikti siekiant išgelbėti nukentėjusiojo gyvybę.
Teikiant pirmąją pagalbą visų pirma būtina išlikti ramiems ir vadovautis sveiku protu. Panika ir blaškymasis čia nepadės, todėl atsidūrus tokiose situacijose visų pirma turite valdyti savo reakciją į kylantį adrenaliną ir stresą. Šiuo atveju turite būti užtikrinti savo veiksmais.
Esate pasiruošęs suteikti pirmąją pagalbą?
Puiku, pirmuoju veiksmu vertiname sąmonę. Jeigu nukentėjusysis sąmoningas, pasistenkite jį nuraminti, paprašykite nejudėti, apžiūrėkite jį ir kvieskite GMP.
Jeigu nukentėjusysis yra be sąmonės, nedelsiant kvieskite GMP. Jeigu šalia yra kitų įvykį stebinčių asmenų, paprašykite tą padaryti juos. Šiose situacijos ypatingai svarbus laikas, todėl, jeigu gaiviname asmenį viešoje vietoje (ar ten kur yra daugiau žmonių), nebijokite paprašyti aplinkinių pagalbos surandant defibriliatorių. Užimkite pradinę padėtį, kuri būtų patogi Jums teikiant pagalbą ir atlikite pradinio gaivinimo veiksmus, vadovaudamiesi ABCD principu.
Prieš pradedant gaivinti:
Svarbu atminti, kad tokiose situacijos scenarijai gali būti įvairiausi, todėl prieš pradedant gaivinti nepamirškite apžiūrėti, ar nukentėjusiojo burnoje nėra kliūčių, galinčių sukelti užspringimą. Tik tuomet įvertinkite kvėpavimo takų būklę. Šiuo atveju svarbu, kad jie būtų atviri. Kai sąmonė prarandama, liežuvis atsipalaiduoja ir raumeninga jo šaknis „užkrenta“, t.y. uždaro įėjimą į kvėpavimo takus. Dėl to, jei nukentėjusysis nesąmoningas reiktų atverti kvėpavimo takus, kad jis galėtų kvėpuoti.
Jei sužeistasis yra nesąmoningas, tačiau kvėpuoja, turėtumėte sužeistąjį paguldyti į stabilią šoninę padėtį, kad liežuvio šaknis neblokuotų kvėpavimo takų ir sužeistasis galėtų laisvai kvėpuoti. Taip pat tokia padėtis neleis nukentėjusiajam užspringti.
Atlikus aukščiau minėtuosius žingsnius atliekame gaivinimą – 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus.
Krūtinės ląstos paspaudimai: SVARBU ŽINOTI!
- Nukentėjusįjį paguldykite ant nugaros kieto pagrindo ir atsiklaupkite šalia jo.
- Atsekite krūtinės dalies drabužius.
- Uždėkite savo vieną delną ant apatinės krūtinkaulio dalies tarp spenelių. Kitą delną uždėkite ant jo.
- Ištieskite rankas ir alkūnes.
- Naudodami savo kūno svorio jėgą statmenai iš viršaus nelenkdami alkūnių stipriai paspauskite krūtinkaulį ir atleiskite.
- Paspaudimai turi būti greiti, 5-6 cm gylio.
- Po paspaudimo krūtinės ląsta turi visiškai atsistatyti.
- Atleidimo fazė trunka tiek pat, kiek ir paspaudimo fazė.
- Kompresijų greitis: 100-120 kartų per minutę (kiek mažiau nei 2 kompresijos per sekundę).
- Svarbu atminti jog tarp kompresijų negalima daryti didesnių tarpų nei 10 s.
Įpūtimai: SVARBU ŽINOTI!
- Atlikus 30 krūtinės ląstos paspaudimų apžiokite nukentėjusiojo burną, kad neliktų tarpų orui išeiti ir užspauskite nukentėjusiojo nosį.
- Įpūskite oro į nukentėjusiojo plaučius ir žiūrėkite ar pakyla krūtinės ląsta. Įpūsti oro reikia 2 kartus ir tiek, kiek normaliai kvėpuojant (500-600 ml).
Jei sužeistasis pradėjo kvėpuoti ar rodo kitus gyvybės požymius paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį ir būtinai stebėkite jo kvėpavimą iki atvyks GMP.
Jeigu vien pagalvojus apie tokias situacijas Jus sukausto baimė, tuomet kviečiame apsilankyti UAB Militra organizuojamuose pirmosios pagalbos mokymuose, kuriuose įgysite įgūdžių ir žinių padėsiančių suteikti būtiniausią pirmąją pagalbą, o taip pat įgysite ir pirmosios pagalbos pažymėjimą.
ĮSIGYTI PIRMOSIOS PAGALBOS KURSUS: https://militra.lt/privalomojo-pirmosios-pagalbos-mokymo-programa/
Kurkime bendruomenę, kurioje neliktų abejingumo ir baimės padėti nukentėjusiems.
Militra – įgūdžiai, kurie gelbėja gyvybes!