Skip to main content

Ligonio padėtis

Aktyvi ligonio padėtis – kai sergantysis gali vaikščioti, sėdėti. Ji skirstoma į :

    • laisvąją – tai padėtis, kurios nevaržo ligos pobūdis
    • priverstinę – paties ligonio pasirenkama padėtis, siekiant pagerinti savijautą (pvz.: sergant širdies ligomis, dažniausiai pasirenkama sėdimoji padėtis)

pasyvia vadinama tokia padėtis, kai ligonis negali judėti, pasiversti, pakelti galvos ar rankų.

Fowler padėtis

Tai pusiau sėdima, ar sėdima padėtis. Ligonio keliai gali būti sulenkti arba tiesūs. Dažniausiai daroma klaida, kai ligonis paremiamas per didele pagalve, arba po galva dedama daugiau, nei viena pagalvė. Dėl to gali būti pakenktas per daug palenktas kaklas.

Ji taikoma profilaktiškai nuo pragulų. Dusulio metu tinka aukšta Fowler padėtis.

Gulima ant nugaros padėtis

Ligonio galva ir pečiai truputį pakelti ant mažos pagalvės. Ligonio rankos gali būti pakeltos ant pagalvių arba padėtos išilgai liemens.

Gulima ant šono padėtis

Ligonis guli sulenkęs koją per klubo ir kelio sąnarį ir ją perkėlęs kiek į priekį nuo kūno. Kuo daugiau sulenkta koja per abu sąnarius, tuo stabilesnė kūno padėtis ir kūnas geriau išlaiko pusiausvyrą. Šoninė padėtis tinka, kai ligonis ilsisi arba miega.

Simso arba pusiau ant šono gulima padėtis

Ligonis guli užėmęs tarpinę padėtį tarp šoninės ir gulimos ant pilvo. Apačioje esanti ranka padedama ligoniui už nugaros, o esanti viršuje sulenkiama per peties ir alkūnės sąnarį. Abi kojos yra palenktos į priekį nuo kūno. Viršuje esanti koja labiau sulenkta per klubo ir kelio sąnarius negu esanti apačioje.

Simso padėtis taikoma profilaktiškai nuo pragulų, nesąmoningiems, vemiantiems ligoniams, kad ligonis neužspringtų. Daugumai žmonių, ypač nėščiosioms moterims, tokia kūno padėtis patogi miegoti.

Gulima ant pilvo padėtis 1

Gulint ant pilvo, kojos yra ištiestos, o galva pakreipta į šoną. Taip paguldyto ligonio visiškai išsitiesia kojos per klubą ir kelio sąnarius. Ši padėtis apsaugo nuo klubų ir kelių lenkiančių sąnario judesių sumažėjimo. Ant pilvo ligonis paprastai guldomas tik trumpam. Ši padėtis tinka ligoniams po gerklės operacijų, kad lengviau ištekėtų skysčiai iš burnos, taip pat tinka moterims po gimdymo ir t. t.

Guldyti ant pilvo žalinga ir nerekomenduojama turintiems nesveiką stuburą, sergančius širdies kraujagyslių bei kvėpavimo ligomis asmenims. Paguldytojo ant pilvo ligonio galvą pasukite į šoną ir padėkite nedidelę pagalvėlę. Taip pat mažas pagalvėles pakiškite po pilvu ir blauzdomis.